četvrtak, 31. kolovoza 2017.

Za ove trikove sa sodom bikarbonom još niste čuli: Kuća će 

Za ove trikove sa sodom bikarbonom još niste čuli: Kuća će vam blistati!
Svi znаmо štа је sоda bikаrbоna. Оvaj, izuzеtnо kоristаn sаstојаk imа dugu listu upotrebe i zdrаvstvеnih kоristi. Jеdna оd nајbоlјih kаrаktеristikа sоdе bikаrbоnе је dа еfikаsnо аpsоrbuје nеpriјаtаn miris.
Dаklе, tо је rаzlоg zаštо mnоgi lјudi drže оtvоrеnu kutiјu sа sоdоm bikаrbоnоm u svоm frižidеru, da bi еliminisali neprijatan miris.

 
Оvаj, vеоmа kоristan sаstојаk је tаkоđе pоznаt kао nаtriјum bikаrbоnаt. Dаklе, sоda bikаrbоnat је vrstа sоli kоја pоstаје аktivirаna kаda dоlаzi u dоdir sа kisеlinоm. U оvоm člаnku ćеmо vаm pоkаzаti nеkе od koristi sоdе bikаrbоnе za koje vеrоvаtnо nikаdа niste čuli. Мi ćеmо vаm pоkаzаti kаkо dа je prаvilnо kоristite i kаkо dа uživаte u njenim prеdnоstima.
Оvаj izuzеtan sаstојаk mоžе dа urаdi mnоgо čudа zа vаšе zdrаvlје, dоm i izglеd. Sоdа bikаrbоnа је nеvjеrоvаtan аlаt zа čišćеnjе, tаkо dа je mоžеtе kоristiti zа čišćеnjе tеpihа, sudоpеrа, pа čаk i pаzuhа. Svе štо trеbа dа urаditе је dа prаtitе јеdnоstаvnе instrukciје i bićеtе zаpаnjеni rеzultаtimа.
Тоp 10 savjeta:
1. Skidanje trаgоva nа zidu
Еvо štа trеbа dа urаditе: sаmо pomješajte u jednakim razmjerama vоdu i sоdu bikаrbоnu pa potom pastu nanesite nа zid. Тrеbа je utrlјаti lаgаnо i оbrisati je. Primjеtićеtе dа su svi trаgоvi nеstali.
2. Dezodorans
Оvо је vrlо јеdnоstаvno. Svе štо trеbа dа urаditе је da utrljate prstоhvаt sоdе bikаrbоnе ispоd pazuha. Uvjеritе sе dа је pаzuh suv. Primjеtićеtе dа ćе čаk i nајgоri miris dа sе nеutrаlišе оvim čudеsnim sаstојkom.
3. Оčistitе sudоpеru
Pоtrеbnо је dа kоmbinuјеtе sоdu bikаrbоnu sа mаlо sirćеtа. Kаdа se оva 2 nеvjеrоvаtna sаstојka spoje, оni mоgu оčistiti gоtоvо svе.
Еvо štа trеbа dа urаditе: sаmо dоdаjte 1 šоlјu sоdе bikаrbоnе nа bilо kојi оdvоd i pustitе dа оdstојi 1 sаt. Pоslijе јеdnоg sаtа, mоrаtе sipati 2 šоlје prokuhanog оbičnog bijеlog sirćеtа u odvod. Pоtоm odvrnite tоplu vоdu sa česme i primjеtićеtе dа odvod više ne odaje neprijatan miris.
4. Оčistitе mаltеr
Еvо štа trеbа dа urаditе: Uzmite mаlо sоdе bikаrbоnе i pospite je po malteru. Оndа, naprskajte sа mаlо vоdе i оbrišitе mаltеr čеtkicоm. Nestaće bez tragova.
5. Pоmjеšајtе sodu sa bilо kојim prоizvоdоm zа čišćеnjе
Тrеbа znаti dа kаdа sе sоda bikаrbоna pоmjеšа sа bilо kоjim prоizvоdom zа čišćеnjе, može imati jače dejstvo od bilo kog prоizvоda. Dоdаjte mаlо sоdе bikаrbоnе u svој prоizvоd za čišćеnjе i uklоnite čаk i nајtеžе flеkе.
6. Očistite kutiju za mačke
Svе štо trеbа dа urаditе је da sаmо malo pоspitе sоdе bikаrbоnе u kutiјu svаki put kаdа promjenite pesak. Nestaće svi mirisi.
7. Оčistitе pеć sа sоdоm bikаrbоnоm
Akо rеrnа nеmа оpciјu “sаmоčišćеnjа”, оndа trеbа dа naprskate mаlо sirćеtа u rernu i pоspite sоdu bikаrbоnu nа vrh sirćеtа. Оstаvitе 30 minutа, а оndа istrljajte sunđerom. Оvа mоćnа kоmbinаciја ćе оčistiti vаšu rеrnu bоlје оd svih skupih prоizvоdа zа čišćеnjе. Rеrnа ćе se siјаti kао dа је pоtpunо nоva. Sаmо prоbајtе оvај mеtоd i uvjеritе sе sаmi.
8. Uklоnitе tragove raznih preparata sa svoje kose
Prаtitе јеdnоstаvnа uputstvа: Uzmite jednu kašičicu sоdе bikаrbоnе i dоdајtе šаmpоna. Umasirajte u kosu i isperite ga. Sоda bikаrbоna ćе uklоniti svе tragove preparata a vaša kosa će biti čista i sjajna.
9. Osvježite tepihe
Tеpisi su kао sunđеri, оni аpsоrbuјu prlјаvštinu, prаšinu, mrtvu ćеliје kоžе i drugе prlјаvе stvаri. Dаklе, аkо primjеtitе bilо kakav čudan ili nеpriјаtаn miris kаdа uđete u svојu sоbu, оndа je vjеrоvаtnо vrijeme dа opеrеte tеpih. Ili u оvоm slučајu, osvježite gа. Pospite sоdu bikаrbоnu pо cijеlоm tеpihu. Pustitе da odstoji 30 minutа а zаtim је usisajte. Vаš tеpih i vаšа sоbа ćе biti оsvjеžеnа.
10. Izbjeljivanje i uklanjanje neprijatnih mirisa sa odjeće
Sоdа bikаrbоnа је tаkоđе izuzеtnо kоrisna u izbjеlјivаnju i uklаnjаnju nеpriјаtnih mirisа sa odjeće. Dаklе, sljеdеći put kаdа perete vеš sаmо dоdајtе 1 šоlјicu sоdе bikаrbоnе i i uvidjećete razliku.

6 najboljih biljki za ženske boljke  :                                                            

19358_stock-photo-herbal-medicine-shutterstock_79885168
19358_STOCK-PHOTO-HERBAL-MEDICINE-SHUTTERSTOCK_79885168
fitoterapiji postoje lekovite biljke koje uspešno leče gotovo sve poznate ženske boljke. Donosimo vam spisak efikasnih prirodnih lekova za ženske tegobe koji su sastavili naši poznati fitoterapeuti.
FOTO:
U slučaju bolnih menstruacija i odliva blagotvorno deluju biljke s obiljem tanina. Da se ciklus dovede u red, preporučuju se trave bogate aminima i alkaloidima, a za ispiranje bilje koje sadrži tanine, sluz i etarska ulja.
– Postoje biljke na koje se oslanjam s velikim poverenjem kada su u pitanju ženske boljke. Ima ih mnogo, a ja bih izdvojila hajdučku travu, virak, kantarion i žalfiju. Ne može sve da pomogne svima, ali može onima koji se trude da lečenje sprovedu pridržavajući se uputstava i vraćajući se prirodi. Često sam se uverila da su biljne terapije pomogle da se pobedi dugogodišnja neplodnost, otklone hormonalni poremećaji, tegobe u menopauzi, ciste, miomi... – kaže travarka Ranka Vladić.
Svaka biljna terapija, dodaje, biće efikasnija ako se pre njihovog korišćenja organizam detoksikuje.
– Najjednostavniji savet za očuvanje zdravlja i pomoć u bolesti i za muškarce i žene jeste sveža mlevena kopriva s medom. Oko dva kilograma sveže mlade koprive operite, otresite od vode i sameljite. Dodajte dobar domaći med u razmeri dva dela koprive – jedan deo meda. Promešajte, sipajte u staklene teglice, čuvajte u frižideru i svaki dan uzimajte dve-tri kašike. Idealno je uz ovo uzeti i kvalitetnu glinu, pridžavajući se, naravno, uputstva za korišćenje – savetuje Ranka Vladić.
Podugačak je spisak biljaka koje imaju blagotvorno dejstvo na ženske boljke. Poznati travar Miomir Pop Manić izdvaja virak, očajnicu ili macinu travu, neven i kantarion.
– Za miome na materici i kod produženog krvarenja veoma je delotvorna trava virak ili rosnica. Ima izuzetnu moć u kombinaciji s koprivom pri otklanjanju ovog problema. Smiruje upale, otoke, izrasline, smanjuje protok krvi jer u sebi sadrži tanin i još neke delotvorne supstance – objašnjava Pop Manić.
Jedan od njegovih favorita je i macina trava, koja se od davnina koristi za lečenje neplodnosti. U narodu je zovu i očajnica, što slikovito opisuje njene korisnice, žene koje su očajavale jer nisu mogle da postanu majke. Čaj od ove biljke normalizuje lučenje polnih hormona, pomaže kod menstrualnih tegoba, ranica na materici i drugih ženskih bolesti.
– Macina trava može da se pije kao čaj ili da se koristi za ispiranje. U oba slučaja daje odlične rezultate. Moja biljna terapija pokazala se odličnom kod policističnih jajnika i endometrioze, koja je veoma ozbiljan problem koji zahteva veliku pažnju i lekara i fitoterapeuta – ističe Pop Manić.
On kaže da najbolje rezultate u lečenju svih bolesti daje dobra saradnja lekara klasične medicine i fitoterapeuta.
– Najvažnije je da postoji poverenje između pacijenta i fitoterapeuta i želja za izlečenjem. Pacijenti treba da se pridržavaju uputstava koja im daje fitoterapeut o korišćenju čajeva, ali i o režimu ishrane i načinu života. Samo tako terapija ima efekta.
FOTO:
FOTO:
FOTO:
FOTO:
FOTO:
FOTO:
Virak (vrkuta)

Virak ili vrkuta pomaže kod gotovo svih ženskih bolesti, od bolnih i neredovnih menstruacija, belog pranja, spuštene materice i povreda materice do upala praćenih sekretom.

Ova biljka jača zidove materice, te zato, osim što štiti od pobačaja, olakšava porođaj, ublažava simptome klimaksa. Preporučuje se i trudnicama. Kažu, valja utoliti žeđ čajem od vrkute barem jednom dnevno već od trećeg meseca trudnoće. Mnoge žene je smatraju svojom zaštitnicom jer važi za univerzalni lek protiv svih ženskih bolesti. Travari tvrde i da može da spreči mogućnost ispadanja materice.
Ukoliko dođe do toga, preporučuje se čaj od sveže ubrane vrkute. Pije se četiri puta dnevno, ali lagano, gutljaj po gutljaj.
Macina trava (očajnica)
Macina trava se od davnina koristi za lečenje neplodnosti. U narodu je zovu i očajnica, što slikovito opisuje muke žena koje su davno očajavale jer nisu mogle da postanu majke.

Ona normalizuje lučenje polnih hormona i uravnotežuje hormonalni ciklus, što je preduslov uredne trudnoće. Pomaže kod menstrualnih tegoba i niza ženskih bolesti.
Čaj od macine trave pravi se tako što se dve kašičice ove biljke preliju sa dva i po decilitra vrele vode i procede posle tri do pet minuta. Savetuje se uzimanje od tri do pet šoljica na dan.
Kantarion (gospina trava)
Za očuvanje zdrave vaginalne flore preporučuje se ispiranje biljnim čajem od kantariona. Čaj od kantariona sprema se od 200 grama ključale vode i kašičice suvog cveta i lista biljke.

Poklopljen treba da odstoji bar 10 minuta. Potreban vam je irigator, koji ćete napuniti mlakom tečnošću, uvući u vaginu do dubine od oko pet centimetara i istisnuti tečnost. Dobar lek za sve ženske boljke je i kantarionovo ulje.

Žalfija (kadulja)
Žalfija je prava ženska biljka, o čemu govori i poslovica: „Tamo gde raste žalfija, gospodari žena“.
Čaj od žalfije vrlo je efikasna pomoć kod talasa vrućine (valunga) i znojenja, koji su česti u menopauzi. Osim toga, pomaže i kod naglih promena raspoloženja i depresije. U narodnoj medicini poznata je i kao sredstvo za prevenciju pobačaja, ali ako se čaj pije u poslednjem mesecu trudnoće, stimulisaće kontrakcije materice i olakšati porođaj.
Primenjuje se i kod drugih ženskih bolesti, na primer protiv belog pranja.
Žalfija se u lečenju uzima u obliku čaja. Dve kašičice preliju se sa dva i po decilitra vrele vode. Piju se dve-tri šoljice dnevno.


Neven (žutelj)
Čaj od nevena se koristi za uspostavljanje redovnog menstrualnog ciklusa i umanjenja menstrualnih bolova kod mladih devojaka ili žena u klimaksu.

Neven, hajdučku travu i koprivu zajedno treba da koriste žene koje imaju cistične promene na jajniku i sve one koje su sklone ginekološkim problemima.

Treba piti tri šolje ovog čaja dnevno, u gutljajima. Čajna mešavina od nevena ne kuva se, već se jedna kašika čaja prelije četvrtinom litra vrele vode i ostavi do pet minuta.
Ako vas muče tegobe PMS- a, napravite čaj od dva cveta nevena koja ćete preliti sa dva decilitra vrele vode. Ostavite da odstoji pola sata. Procedite i pijte čaj tri puta dnevno posle jela.

Hajdučka trava (stolisnik)
Hajdučka trava je odlična biljka za lečenje menstrualnih tegoba i prekomernog krvarenja. Čaj korisno deluje i leči ispucale ruke i bolne bradavice kod dojilja. Hajdučku travu sve žene treba da koriste bar jednom dnevno.

Pomaže kod svih tegoba vezanih za menstruaciju, i kad je obilna i kad je oskudna, i ublažava grčeve materice. Daje neverovatne rezultate u klimaksu. Dovoljno je da se pije dva puta dnevno u gutljajima, i tegobe menopauze će nestati.

Kašičicu hajdučke trave prelijte šoljom vrele vode, ostavite da odstoji oko 10 minuta, a onda procedite. Nemojte piti više od dve šolje dnevno.

Napitak za savršenu krvnu sliku

Ovaj eliksir je provjeren lijek. Osim što donosi izvrsne rezultate, vrlo je ukusan
Napitak za savršenu krvnu sliku

Loša krvna slika, anemija, početak je mnogih zdravstvenih tegoba. Mučite li muku s tim, uz ovaj ćete recept doći do izvrsnih rezultata.
Narodna medicina ima više recepata za popravljanje krvne slike, odnosno povećanje hemoglobina u krvi.
Ovaj eliksir je provjeren lijek. Osim što donosi izvrsne rezultate, vrlo je ukusan.    
Sve što vam treba je:
  • 200 ml meda
  • 200 gr oraha
  • 200 gr suvog grožđa
  • 200 ml soka od šargarepe
  • 200 ml soka od cvekle
  • 2 limuna
Priprema:
Dva limuna prepolovite i očistite od košpica pa ih sameljite s korom ili bez (ako su prskani). U to dodajte med, cijeđeni sok cvekle i sok cijeđene šargarepe pa promiješajte. Na kraju u smjesu dodajte sitno isjeckane ili mljevene orahe i suvo grožđe. Dobićete oko kilogram ljekovite smjese koju možete čuvati u staklenim teglama. Jedite ga triput dnevno po jednu kašičicu prije ili poslije obroka.

Ovo nikako ne smijete napraviti nakon uboda komarca


Malo je stvari kojima se tako teško othrvati kao što je češanje nakon uboda komarca. Ali bez obzira na kratkoročnu ugodu, to je upravo ono što ne biste trebali raditi.
“Češanje samo pojačava lučenje toksina iz mjesta uboda”, kaže njemačka doktorica Christine Eichler.
Dodatno, češanjem se ubodne rane lako mogu upaliti.
Umjesto toga, Eichler savjetuje neke iskušane i učinkovite kućne meleme: pola glavice luka ili kriška limuna mogu izvući toksine iz rane.
I ocat će ublažiti potrebu za grebanjem ako se nanese direktno na mjesto uboda. Isto vrijedi za kobinaciju meda i sode bikarbone. Ako vam je pri ruci, pomoći će i gospina trava (kantarionovo ulje).
Po svojim protuupalnim svojstvima koja vrijede i za ubode komaraca poznato je i djelovanje jogurta.


Crveni luk pun je vitamina, eteričnih ulja, minerala…, a oni pomažu kod svih bolesti!

Crveni luk svi poznajemo pa ga stoga nema smisla opisivati, ali treba reći da je njegov ljekoviti dio samo podzemna gomoljasta lukovica.
Bere se ujesen, a dobro uskladištena koristi se kao lijek čitave godine.
Naziva se crvenim lukom za razliku od češnjaka, koji se naziva bijelim lukom.
Luk sadrži mnoge ljekovite tvari, među ostalima.
  • eterično ulje,
  • inzulinu sličan biljni hormon,
  • čitav niz vitamina kao A, B1, B2, E, H, K, P
  • i razne mineralne soli
  • te druge elemente u tragovima.
Crveni luk nadražuje kožu i pobuđuje prokrvljenost sluznice te najbrže obustavlja sve procese gnjiljenja i vrenja.
U ovakvom članku se ne mogu nabrojiti sva ljekovita svojstva luka, a najvažnije je što on:
  • čisti krv,
  • pobuđuje apetit,
  • izlučuje mokraću,
  • ojačava živce,
  • pospješuje probavu,
  • odstranjuje plinove,
  • rastvara sluz,
  • raskužuje,
  • odstranjuje gliste
  • i djeluje protiv grčeva,
Treba još reći da sok crvenog luka jača slabo srce i pomaže da se vrati spolna moć.
U pučkoj medicini luk se koristi stoljećima za liječenje ljudi, ali i životinja.
Ovo su neki narodni recepti koji vam mogu pomoći kod čestih bolesti i tegoba:
RECEPTI
  • Grčevi, nadimanje, žgaravica
Ako se jede i pije dobro usitnjeni crveni luk kuhan u mlijeku, smiruju se grčevi u trbuhu i druge trbušne tegobe, te zaustavlja krvarenje želuca.
Već i polovica sitno izrezane glavice luka, pojedene s kruhom, odstranjuje nadimanje i žgaravicu.
  • Živci, promuklost, kašalj
Sok od crvenog luka pomiješan s medom jedno je od najboljih sredstava za živce, a uzima se 3 do 5 čajnih žlica tokom dana.
Sok od crvenog luka pomiješan s medom otklanja promuklost i prokušano je sredstvo protiv kašlja, naročito kod suhog katara dišnih putova.
Ako se luk isprži na masti i čitava se smjesa, što je moguće toplija, stavi izravno na prsa kao oblog i, ako se prsa time još čvrsto natrljaju, smekšava se tvrda i gotovo nerastvoriva sluz.
Na taj se način može spriječiti i upala pluća.
  • Upala pluća, porebrica
Ako je upala pluća već nastala, može se tom mašću dovesti do ozdravljenja.
Ti oblozi s lukom svaki se sat obnavljaju, a isto tako i masiranje, koje se kod upale pluća ili kod upale porebrice širi i na leđne dijelove.
  • Upala crijeva, mjehur
Kod upale crijeva pomiješaju se sirovi žumanjak, svježi maslac, zdrobljeno sjeme kima s mnogo soka luka, te se ta mješavina uzima žlicom.
Kod bolnog zadržavanja mokraće napuni se platnena vrećica svježe narezanim i umjereno ugrijanim lukom i toplo se položi na mjehur, a prema potrebi se češće ponavlja.
  • Čirevi, lišaj, prhut, kurje oči
Pečeni i usitnjeni crveni luk stavlja se kao oblog na čireve, što naročito djeluje kod gnojne upale prstiju (panaricij – kukac).
Svježi sok uzima se za masiranje protiv lišaja, prhuti i opadanja kose.
Kod kurjih očiju pripremaju se oblozi od luka kuhanog u octu.
Treba ih ponavljati. Krhke nokte na prstima ruku ili nogu treba često trljati svježim sokom od luka.
  • Gnojne otekline, giht, reumatizam
Gnojne otekline liječe se toplim oblozima kašaste mješavine od kuhanog mlijeka, jednog kuhanog i usitnjenog krumpira, 1 do 2 luka i nešto kamilice.
Kod bolova nogu uslijed gihta ili reumatizma masiraju se noge sirovim sokom od crvenog luka.
Odlična mast za sve vrste rana te kod otvorenih čireva: sitno izrezani i zdrobljeni luk pomiješa se s medom i octom i ta se kašasta masa polaže kao oblog.
Svježi sok od luka pomiješan s rijetkim medom i uštrcan u oko odstra¬njuje početnu sivu mrenu.
  • Krvarenje iz nosa, ubodi
Krvarenje iz nosa se umiruje ako se glavica luka razreže na polovinu te se jedna polovina stavi na zatiljak, a druga pod nos i jako udiše.
Svježi sok od luka nakapan na ubod pčele ili ose pomaže u tren oka.
  • Ženske bolesti
Veoma uspješno djeluje svježi sok od luka kod katara ženskih spolnih organa, kod upale maternice i jajnika.
Sitno se nariba glavica luka te se kaša umota u gazu i tamponira.
Već nakon što se dva do tri puta dnevno tamponira, uz petosatno djelovanje jednog tampona, utvrđeno je znatno poboljšanje.
  • Luk u kuhinji
Luk se guli i usitnjava neposredno pred pripremu i ne treba ga izlagati zraku nego smjesta umiješati u salatu ili popržiti na ulju.
Na taj se način u usitnjenom luku sprečava oksidacija i rastvaranje korisnih i ljekovitih sastojaka.
Inače, ako ste osjetljivi na želudac i crijeva, kao posljedica javit će se nadimanje, podrigivanje i bolovi u trbuhu.
Crveni luk se preporučuje kao dodatak salati.
Režite ga sitno i tanko oštrim nožem i poprskajte sokom od limuna da bi izgubio žestinu.
Ne miješajte u istom jelu luk i češnjak ili rabarbaru jer možete izazvati bolno vrenje u crijevima.
Protiv oštrog mirisa i okusa nekih sorta luka žvače se nakon jela nešto peršina ili se pojede jabuka.
Podijelite ove recepte prijateljima:

Bogata baklava sa orasima: Originalan recept iz Bosne!

Pripremite popularnu poslasticu na ovaj način, i ona će se bukvalno topiti u ustima, a gosti će tražiti još
RECEPT
Nema ko ne voli baklavu!

Vole je i deca i odrasli, lako se sprema, može da stoji više dana u frižideru, a da se ne pokvari... Mnogo je razlogada napravite baklavu!

Ako niste sigurni koji recept da sledite, evo originalnog koji nam stiže iz srca Bosne, gde se trpeza na praznik, ali i običnim danima ne može zamisliti bez ovog slatkiša!

Sastojci: 1 kg gotovih jufki (kora) za baklavu, 900 gmlevenih oraha, 100 g krupno seckanih oraha, 150 g šećera, 250 g putera i 100 ml ulja.

Za agdu (preliv): 1 kg šećera, voda i limun.

Priprema: Pripremiti preliv - sipajte šećer u lonac i prelijte ga vodom (da vode bude dva prsta iznad šećera). Kuvajte oko 20 minuta na jačoj vatri, može i manje, preliv ne sme da bude previše gust. Gustina treba da bude između sirupa i vode. U skuvan preliv dodajte limun isečen na kriške. Ostavite da odstoji, jer preliv moradobro da se ohladi pre nego što se njime prelije baklava.


Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Iseći kore po meri pleha u kojem će se baklava peći. Istopiti puter na laganoj vatri, paziti da ne promeni boju i promešati ga s uljem. U pleh prvo staviti tri kore koje treba premazati puterom i uljem (neka ova smesa bude topla, to će dati hrskavost kori), pa na prve tri kore staviti sve seckane orahe. Preko staviti dve kore, pa namazati smesom od putera i ulja (možete smesu da stavite i na svaku koru), pa posutu mlevene orahe, koje ste prethodno pomešali sa 150 grama šećera. Ponavljajte postupak dok ne potrošite materijal.

Na kraju, baklavu pokrijte sa tri kore i to tako što svaku, nakon stavljanja, premažete puterom, osim poslednje.
Pre sečenja, pritisnite baklavu dlanovima i izravnajte sve. Baklavu potom secite u oblik dijamanta.

Stavite u rernu, prvo desetak minuta na 190 stepeni, dok ne dobije svetlo smeđu boju, a onda 45 minuta sušite na 150 stepeni. Ako vam se učini da će biti previše tamna, pokrite je aluminijskom folijom i nastavite da pečete.

Proverite da li je pečena tako što ćete viljuškom razmaći baklave i pogledati da li je i dno pečeno. Vruću baklavu zalijete hladnim prelivom i pritisnite tepsijom ili plehom da bi se kore izravnale. Baklava ne bi trebalo da bude pritisnuta duže od deset minuta. Baklava je najbolja kad odstoji dan ili dva, na hladnom mestu.

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

Starcu u Kozluku pretresli kuću i pronašli više od 10 kilograma marihuane (FOTO)


Policija je jučer, tokom pretresa objekata koje koristi osoba inicijala A.M. (1948.) u mjestu Kozluk, kod Zvornika, pronašla 10 kilograma indijske konaplje.
Oduzete su tri zasađene stabljike indijske konoplje dužine od 47 do 142 cm, 16 osušenih stabljika indijske konoplje, šest tegli u kojima se nalazila biljna materija koja po svom izgledu asocira na indijsku konoplju i tri pvc kese sa osušenom biljnom materijom koja asocira na indijsku konoplju.
– Ukupna količina oduzete biljne materije iznosi oko 10.198,00 grama – saopćeno je danas iz Policijske uprave Zvornik.
Indijska konoplja je pronađena, kako se dodaje, tokom planskih aktivnosti usmjerenih na sprečavanje krivičnih djela iz oblasti zloupotrebe opojnih droga, u sklopu operativne akcije „Plantaža 2017“.